Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 21/06/2017

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve toplumsal bilinç ile farkındalık oluşturmak amacıyla 1987 yılından bu yana tüm dünyada ‘’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Bu günde sigara kullanan kişilerin 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir. Yapılan çalışmalar, içilen 1 sigaranın hayatın ortalama 11 dakikasını kısalttığını göstermektedir. Her yıl ülkemizde 100 binden fazla kişi (bütün ölümlerin dörtte biri) doğrudan tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybetmektedir. Sigara kan dolaşımı ve damarları, kalp sağlığını, ağız sağlığını tehdit etmektedir. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin % 35’inin, kadınlarda ise % 15’inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin % 90’ının nedeni yine sigaradır.
        Tütün kullanımının; sağlık maliyetlerini artırması ve üretkenliği azaltması gibi sebeplerle yoksulluğu artırarak ulusal ekonomilerde büyük mali kayıplara yol açması aynı zamanda kişilerin gıda, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi temel konular için daha az harcama yapmalarına yol açarak toplumların gelişmesini önlemesi sebebiyle DSÖ tarafından 2017 yılı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü teması ‘’Tütün; Gelişme İçin Bir Tehdit ‘’olarak belirlenmiştir.   
        31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şube Müdürlüğü  ve Halfeti TSM tarafından tütün ve tütün ürünleri kullanımının zararları ve Dumansız Hava Sahası konusunda farkındalık yaratmak amacıyla  Ümmü Gülsüm Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin de katılımı ile tekne turu düzenlenmiştir. Etkinlik kapsamında öğrencilere ‘’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’’ hakkında bilgilendirmeler yapılıp ,şapka dağıtılmıştır. 
  

  • DSC00793.JPG
  • DSC00829.JPG
  • DSC00875.JPG
  • DSC00887.JPG