Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ağız Ve Diş Sağlığı

Güncelleme Tarihi: 23/06/2017


1- Dünya genelinde, okul çağı çocuklarının %60-90’ı ve yetişkinlerin %100’ü diş çürüğüne sahiptir.

2- 35-44 yaş arası kişilerde diş kaybına neden olan diş eti hastalığı görülme oranı %15-20 arasındadır

3- Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları, diş kaybının en önemli nedenidir. Dünya genelinde 65-74 yaş arası bireylerin %30’unda hiç doğal diş kalmamıştır..

4- Ağız ve diş sağlığı yaşam kalitesi için temel faktörlerden birisidir. Ağrı, çürük, enfeksiyon, ağız ve gırtlak kanserleri gibi bir çok durum ısırma , çiğneme, yutma, gülme ve konuşma gibi önemli yaşam fonksiyonları etkiler.

5- En sık görülen ağız hastalıkları; çürükler, diş eti hastalıkları, ağız ve çevresi kanserleri, enfeksiyonlar ve travmaya bağlı hasarlardır.

6- Dünya genelinde ağız kanseri görülme sıklığı 10/100.000’dir. Risk grubu olarak; erkek, orta yaş üstü veya düşük eğitim-gelir seviyesine sahip kişiler arasında daha çok görülmektedir. Kanser gelişiminde sigara ve alkol tüketimi önemli rol oynar.

7- HIV pozitif bireylerin yaklaşık yarısı oral mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonuna sahiptir.

8-  6-12 yaş arasındaki çocukların %16-40 arası travmaya bağlı ağız-diş sağlığı problemleri yaşamaktadır. Güvensiz oyun alanları, yol kazaları ve şiddet başlıca nedenlerdir.

9-  Yarık dudak ve damak, 500-700 doğumda bir görülen bir problemdir. Ağız ve diş hastalıklarının nedenlerine baktığımızda risk faktörleri olarak sağlıksız beslenme ve sigara-alkol kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca ağız hijyenine dikkat edilmemesi de başka bir nedendir. Ağız ve diş sağlığını korumak için;

10- Şeker tüketimi azaltılmalı • Çürük ve erken diş kaybının önüne geçilmeli

11-  Taze sebze ve meyve tüketilmeli

12- Ağız hijyenine dikkat edilmeli

13- Spor yaparken ve motorlu araç kullanırken gerekli korucu ekipmanları kullanılmalıdır. Az ve düzenli olarak fluorid kullanımı da hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diş çürüklerinin önüne geçecektir. Fluorid direk uygulanabileceği gibi, su, tuz, süt ve diş macunu ile de elde edilebilir.